AKTİF KARBON NEDİR?

Yaygın olarak kullanılan endüstriyel adsorbanlar arasında çevre kirliliğini kontrol altina almak amacıyla, şu anda kullanılan adsorbanların en önemlisi, yüksek gözenekliliğe sahip aktif karbonlardır. Aktif karbonlar; odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilirler.

AKTİF KARBONUN GENEL ÖZELLİKLERİ:

Aktif karbon, büyük kristal formu ve oldukça geniş iç gözenek yapısı ile karbonlu adsorbanlar ailesini tanımlamada kullanılan genel bir terimdir. Aktif karbonlar, insan sağlığına zararsız, kullanışlı ürünler olup, oldukça yüksek bir gözenekliliğe ve iç yüzey alanına sahiptirler.

AKTİF KARBON KAĞIDI NEDİR?

Değişik özellikteki taşıyıcı (alt ve üst) iki tabaka arasına aktif karbon granüllerinin eşit miktarda (homojen) dağılımıyla elde edilen zararlı gazları tutarak kötü kokuları engelleme özelliği bulunan, her çeşit filtre yapımında kullanılan ve değişik kullanım alanlarına sahip olan kağıt çeşitleridir.

Aktif karbon kağıdının gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon kağıdının yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde kötü koku yayan ve zehirli olan gazlar yakalanır. Aktif bir karbon tabakası, bir sünger gibi, gaz maddeleri insan saçından 10.000 kat daha ince porlar halinde yakalar.

Aktif karbon tabakasının etkinliği, geniş yüzey alanından kaynaklanır. Sadece bir çay kaşığı aktif karbondaki yüzey alanı bir futbol sahasından daha büyüktür. Aktif karbon kağıdının verimi, içerisinde bulunan aktif karbonun kalitesine ve kullanılan taşıyıcıların kalitesine bağlıdır. 

İçtiğimiz sudan kullandığımız araçlara kadar pek çok alanda uygulama alanı bulan karbon kağıtları çevre kirliliğinin artışına bağlı olarak her geçen gün daha çok tercih edilerek değişik alanlarda kullanılmaktadırlar.